Türk Mühendisler Geliştirdi! Atık Halıdan Motor Parçası Ürettiler

Türk mühendisler, otellerden ücretsiz olarak topladıkları atık halıları, kendilerinin geliştirdiği makine ile plastik ham maddeye dönüştürerek otomotiv sektörünün kullanımına sundu.

Türkiye'de yılda yaklaşık 240 bin ton atık halının çöpe gitmesinden yola çıkan Türk mühendisleri atık halı geri dönüşüm girişimi Hagelson'u kurdu. Sadece 500 metrekarelik halı dönüşümüyle 12 metreküp çöp alanı temiz kalıyor, 29 metreküp su kirlenmekten kurtulurken 2,2 ton karbondioksit salınımı engelleniyor, 7,2 evin 1 aylık enerjisi kazanılıyor. 500 metrekarelik atık halıdan yaklaşık 400 kilogramlık plastik ham madde üretilebiliyor.

"YILDA 240 BİN TON ATIK HALI ÇIKIYOR"

Atık halı geri dönüşümüne ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Hagelson'un Kurucusu Soner Alayurt, İTÜ ARI Teknokent'in desteğiyle atık halı geri dönüşümü projesini yürüttüklerini, Türkiye'de yılda 240 bin ton atık halı çıktığını belirterek, atık halıları plastik ham madde haline getirdiklerini söyledi.

Alayurt, İTÜ'de bu proje için 2 yıl boyunca Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, TÜBİTAK ve KOSGEB desteği alarak Türk mühendisleri olarak atık halı geri dönüşüm makinesi ürettiklerini kaydetti.

"CARİ AÇIĞI AZALTIYORUZ"

Artık atık halıların çöpe gitmediğini aktaran Alayurt, şunları dile getirdi:

"Biz arandığımız zaman atık halıları yerinden teslim alıyoruz. Bunlardan plastik ham madde üreterek hem çöp alanını azaltıyoruz, çevreye katkı sağlıyoruz hem de ülkemizin çöpünden ithal edilen bir ham madde üreterek katma değer yaratıyoruz. İlk olarak buna otellerden başladık. Otellerin atık halı sorunu bulunuyor. Oteller halıları çöpe atmak istediğinde bile bir para ödüyor biz bunları hiçbir ücret talep etmeden alıyoruz. Böylelikle oteller atık halılardan kurtulmuş oluyor, belediyeler çöp alanını azaltmış oluyor, bizler de plastik ham madde yaparak ülkeye ithal edilen plastik ham maddenin muadilini üretmiş oluyoruz. Bu hem cari açığı azaltıyor hem de çöpü bertaraf etme maliyetini ortadan kaldırarak atık halıları yeniden kullanıp üretime göndererek ekonomik kazanç sağlıyoruz."

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2007-2020 © Tüm Hakları , Güven Grup Teknoloji ve İletişim Hizmetlerine Aittir.